Skórzane meble w salonie, który często jest wizytówką naszego domu, prezentują się naprawdę wspaniale. Nadadzą mu one nieco ekskluzywnego charakteru, gdyż kojarzą nam się z luksusem i zamożnością. Są w końcu synonimem bogactwa oraz prestiżu.
Skóra sprawdza się szczególnie dobrze w wypadku, gdy gustujemy w jasnych meblach. Z jasnej tapicerki materiałowej o wiele trudniej usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, o które przecież bardzo łatwo. Czyszczenie mebli skórzanych nie powinno sprawić nam zbyt dużego kłopotu. Jeśli będziemy o nie dbać, a także stosować odpowiednie produkty do ich pielęgnacji, będą nam dobrze służyć przez długie lata (o ile wcześniej oczywiście się nam nie znudzą).
Nie są za to polecane w przypadku, gdy posiadamy psa lub kota, który uwielbia wskakiwać na nasze meble. Bardzo łatwo wtedy o zniszczenie tapicerki, która przegra w kontakcie z ostrymi zwierzęcymi pazurami.
Warto liczyć się z tym, że obicie takie jest wyjątkowo chłodne w kontakcie z naszym ciałem, co daje się odczuć przede wszystkim zimą. Szczególnie narzekać na to mogą amatorzy ciepłych, przytulnych foteli. W lecie chłód mebla może być za to odebrany jako coś pożądanego. O tej porze roku jednak taka tapicerka może się kleić do ciała. Wiele w tym wypadku zależy od jej jakości.
Meble ze skóry naturalnej z najwyższej półki są niestety dość drogie. Pewną alternatywą dla posiadaczy mniej zasobnych portfeli są produkty wykonane ze skóry ekologicznej. Oczywiście cena idzie tutaj w parze z jakością. Eko-skóra nie należy do trwałych materiałów, z czasem mogą pojawiać się na jej powierzchni pęknięcia, których nie sposób naprawić czy zakamuflować. Jasne obicie po długim kontakcie z niektórymi rodzajami materiału (np. jeansem) może też zostać trwale odbarwione. Wierzchnia część tego materiału z reguły ma grubość jedynie około jednego milimetra, bardzo łatwo może więc ulec wytarciu i widoczne będzie wtedy to, co było pod spodem, czyli bawełna, którą jest podbity.
To wszystko nie jest rzecz jasna regułą, bo i tutaj możemy trafić na meble zarówno lepszej, jak i gorszej jakości. Wielu producentów, także tych, którzy oferują produkty z eko-skóry, stawia na jakość. Nic nie zastąpi jednak prawdziwej skóry. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi funduszami i zakup taki nie odbije się znacznie na jakości naszego życia, lepiej zdecydować się na meble ze skóry naturalnej.
Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup wypoczynku wykonanego częściowo ze skóry naturalnej, a częściowo ekologicznej. Ze znacznie trwalszej i wytrzymalszej skóry wykonane są tam przeważnie te części, na których się siedzi oraz miejsca, o które opiera się ręce. Reszta powierzchni wyprodukowana jest z eko-skóry. Warto więc rozważyć zakup wersji mieszanej w miejsce mebla wykonanego w całości ze skóry ekologicznej.